خانه / پردازش تصویر / پروژه پردازش تصویر با سی شارپ
پردازش تصویر در #C
پردازش تصویر در سی شارپ

پروژه پردازش تصویر با سی شارپ


هدف از این پروژه؛ انجام عملیات مهم پردازش تصویر با زبان برنامه نویسی سی شارپ است. این پروژه با کدنویسی خوب و ساده نوشته شده است، و مخاطب خیلی راحت کدها را به خوبی درک خواهد کرد و الگوریتم ها را یاد خواهد گرفت.

قابلیت های پروژه :

  1. خواندن یک تصویر از ورودی

  2. خاکستری کردن و باینری کردن تصویر

  3. منفی کردن تصویر

  4. بزرگنمایی اندازه تصویر با الگوریتمKNN

  5. کوچک نمایی تصویر

  6. انجام فیلترهای آرام کننده تصویر(Midiling- Guse- Smoothing-…)

  7. فیلتر لگاریتم تصویر

  8. فیلتر توان از یک تصویر

  9. لبه یابی تصویر با الگوریتم Roberts

  10. لبه یابی تصویر با الگوریتم Sobel

  11. لبه یابی تصویر با الگوریتمprewitt

  12. لبه یابی تصویر با الگوریتم Laplacian

  13. تیز کردن تصویر با الگوریتم Sobel

  14. تیز کردن تصویر با الگوریتم Laplacian

  15. رسم نمودار هیستوگرام تصویر

  16. یکنواخت سازی هیستوگرام تصویر

  17. ذخیره سازی تصویر نهایی

شکل ایی از خروجی پروژه:


علاقه مندان به موضوع و پروژه مربوطه می توانند، پروژه را از طریق لینک زیر خریداری و دانلود کنند:

 

 

پردازش تصویر:

مطالعه و بررسی هر نوع الگوریتمی که یک عکس به عنوان ورودی بگیرد و یک عکس به عنوان خروجی برگرداند، می باشد. این الگوریتم می تواند انجام یکی از موارد زیر باشد:

 1. نمایش و چاپ تصویر.

 2. ویرایش تصویر.

 3. بهبود تصویر.

 4. کشف و تشخیص یک ویژگی خاص در تصویر.

 5. فشرده سازی تصویر.

هدف کلی پردازش تصویر استخراج  داده های مفید و مدنظر ما از تصویر ورودیست .پردازش تصویر یا Image Processing، امروزه به عنوان یکی از مولفه های اساسی در سیستم های هوشمند و پشتیبان تصمیم است، که غالبا بر روی تصاویر دیجیتال و توسط سیستم های کامپیوتری اعمال می شود. کاربردهای متنوعی که پردازش تصویر در زمینه های مختلف فنی، صنعتی، شهری، پزشکی و علمی دارد، آن را به یک موضوع بسیار فعال در میان زمینه های پژوهشی تبدیل کرده است.

مراحل کلی انجام پردازش تصویر عموما به صورت زیر هست :

  • در ابتدا سعی میشه تصویر ورودی را ارتقاء بدیم مثلا گاهی اوقات باید نویز تصویر را کاهش بدیم. یکی از روش ها برای انجام این کار استفاده از  فیلتر های پایین گذر  هست.

 

  • و پس از آن عملیات مکان یابی هستش که در این مرحله ناحیه دقیق آبجکت هدف مشخص میشه که معمولاً از ناحیه ای که آبجکت در آن واقع شده یک سیلوهت یا تصویر ماسک ایجاد می کنند

 

  • مرحله بعد معمولاً استخراج ویژگی از تصویر هستش این ویژگی می تونه رنگ ،نقطه ،خط و یا هر نوع ویژگی دلخواه باشه که به فیلدی که در آن کار میکنید بستگی داره .

 

 • سپس در مرحله آخر از تکنیک های یادگیری ماشین جهت شناسایی و کلاسه بندی ویژگی های تصویر و مقایسه آن با وِیژگی هایی که در مرحله آموزش به سیستم معرفی کردید استفاده می کنند.

عملیات اصلی در پردازش تصویر :

 1. تبدیلات هندسی: همانند تغییر اندازه، چرخش و…

 2. رنگ: همانند تغییر روشنایی، وضوح و یا تغییر فضای رنگ

 3. ترکیب تصاویر: ترکیب دو یا چند تصویر

 4. فشرده سازی پرونده: کاهش حجم تصویر

 5. ناحیه بندی پرونده: تجزیهٔ تصویر به نواحی با معنی

 6. بهبود کیفیت پرونده: کاهش نویز، افزایش کنتراست، اصلاح گاما و …

 7. سنجش کیفیت تصویر

 8. ذخیره سازی اطلاعات در تصویر

 9. انطباق تصاویر

پردازش تصاویر دارای دو شاخه عمدهٔ بهبود تصاویر و بینایی ماشین است. بهبود تصاویر دربرگیرندهٔ روشهایی چون استفاده از فیلتر محوکننده و افزایش تضاد برای بهتر کردن کیفیت دیداری تصاویر و اطمینان از نمایش درست آنها در محیط مقصد(مانند چاپگر یا نمایشگر رایانه)است، در حالی که بینایی ماشین به روشهایی می‌پردازد که به کمک آنها می‌توان معنی و محتوای تصاویر را درک کرد تا از آنها در کارهایی چون رباتیک و محور تصاویر استفاده شود.

در معنای خاص آن پردازش تصویر عبارتست از هر نوع پردازش سیگنال که ورودی یک تصویر است مثل عکس یا صحنه‌ای از یک فیلم.خروجی پردازشگر تصویر میتواند یک تصویر یا یک مجموعه از نشانهای ویژه یا متغیرهای مربوط به تصویر باشد.اغلب تکنیک‌های پردازش تصویر شامل برخورد با تصویر به عنوان یک سیگنال دو بعدی و بکاربستن تکنیک‌های استاندارد پردازش سیگنال روی آنها میشود. پردازش تصویر اغلب به پردازش دیجیتالی تصویر اشاره میکند ولی پردازش نوری و آنالوگ تصویر هم وجود دارند.

فیلترهای پائین گذر و بالا گذر

برای انجام تبدیلات در هر دو حوزه مکانی از فیلترها استفاده می کنیم .فیلترها در به دو دسته تقسیم می شوند:
• فیلترهای پایین گذر ( Low Pass Filter ) : که با عبور از پیکسل های با فرکانس کم ، بر روی پیکسل های با فرکانس بالا تغییرات ایجاد می کنند.

• فیلترهای بالاگذر ( High Pass Filter ) : که با عبور از پیکسل های با فرکانس بالا ، بر روی پیکسل های با فرکانس پایین تغییرات ایجاد می کنند.

پیکسل فرکانس پایین پیکسلی است که اختلاف شدت روشنایی آن پیکسل با پیکسل های همسایه اش کم باشد ( نقاط آرام تصویر ). در مقابل پیکسل فرکانس بالا پیکسلی است که اختلاف شدت روشنایی آن پیکسل با پیکسل های همسایه اش زیاد باشد ( لبه ها و نویزها ).

*

 

یک دیدگاه

 1. پروژه کامل و خوبی بود. ممنون از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *